Top Banner

Ne Kadar Düğün Davetiyesi Yaptırmalıyım?

Düğün için davetiye hazırlanırken ne kadar düğün davetiyesi yaptırmalıyım sorusu gündeme gelmektedir. Bunun için en ideal ölçü, davetli sayısı kadardır.

Ne Kadar Düğün Davetiyesi Yaptırmalıyım?


Düğün için davetiye hazırlanırken ne kadar düğün davetiyesi yaptırmalıyım sorusu gündeme gelmektedir. Bunun için en ideal ölçü, davetli sayısı kadardır. Davetiyeler, özellikle düğün için yaptırıldığında çok önemli olmaktadır ve en ince ayrıntısına kadar her şeyin düşünülmesi gereklidir. Davetiyeler, düğüne katılması istenen kişilere düğün tarihini ve yerini belirten önemli bir ayrıntıdır. Özel olarak tasarlanan davetiyeler hazırlanırken kağıdı, baskı kalitesi, içeriğinde yer alacak notlar ve adres bilgisinin olmasına dikkat edilmelidir. Davetiyelerin kısa ve net olması önemlidir ancak söz konusu düğün davetiyesi olunca durum farklılaşmaktadır. Özellikle çiftlerin duygularını yansıtan düğün davetiyeleri tasarlanmaktadır. Davetiyede düğünün yeri ve zamanının yazılı olması şattır. Davetiyenin imla kurallarına dikkat edilerek yazılmasına da dikkat edilmelidir.

Davetiyelerin uygun bir tasarım ve doğru renklerle yapılması gereklidir. Davetiye üstünde düğünün yapılacağı yerin adres ve telefon bilgilerinin açıkça yer almasına dikkat edilmelidir. Bütün detaylar yer aldıktan sonra ne kadar düğün davetiyesi yaptırmalıyım sorusu sorulduğunda, öncelikle bu sorunun cevabının aile ile paylaşılması, düğün davetiyesinin kaç adet bastırılacağı ile ilgili net bir cevabın alınmasını kolaylaştırmaktadır. Tabii ailenin vereceği sayının yanı sıra gelin ve damat adayının kendi yakın çevresi ve iş arkadaşlarını da düşünmesi gereklidir. Akraba, komşu ve arkadaşların yanı sıra yakın çevreden düğüne katılacak olanların listesi çıkarıldıktan sonra düğün davetiyesinin miktarının net olarak belirlenmesi mümkündür.

Düğün davetiyeleri önemli bir ayrıntıdır ve ne kadar yakın olursa olsun düğüne gelmesi istenen kişilere sözlü yerine basılı bir davetiye ile çağrı yapılması önemlidir. Tabii bu, aynı çatı altında yaşayan aile bireylerine davetiye verilmesi anlamına gelmemektedir. Anne ve babaya davetiye zaten verilemez çünkü ebeveynler zaten düğün sahibi olarak nitelendirilmektedir. Ailedeki kişilerin sayısı çıkarıldıktan sonra düğüne kaç kişinin gelmesi isteniyorsa o sayıda davetiye basılmalı ve bu davetiyeler gününden önce teslim edilmelidir. Esasen davetiyelerin düğün tarihinden bir ay öncesinden hazırlanmasında yarar vardır. Bu süre zarfında davetiyelerde oluşabilecek küçük hataların düzeltilmesi mümkün olmaktadır. Düğün davetiyeleri tasarlanırken en fazla kullanılan malzeme kağıttır. Ancak günümüzde çok daha farklı materyallerle düğün davetiyesi hazırlanmaktadır. Hangi materyal olursa olsun öncelikle ne kadar düğün davetiyesi yaptırmalıyım sorusunun cevabının net olarak bilinmesinde yarar vardır.

 

Bir cevap yazın