Top Banner

Düğün Davetiyesinin Anlamı

Davetiye düğün hazırlıklarının en önemli aşaması olmakla birlikte düğün davetiyesinin anlamı da bilinmelidir. Davetiye, düğüne gelecek olan misafirlere çağrı yapmaktır ve bu nedenle tasarımı önemlidir.

Düğün Davetiyesinin Anlamı


Davetiye düğün hazırlıklarının en önemli aşaması olmakla birlikte düğün davetiyesinin anlamı da bilinmelidir. Davetiye, düğüne gelecek olan misafirlere çağrı yapmaktır ve bu nedenle tasarımı önemlidir. Davetiyenin anlamı, evliliğinin herkese ilan edilmesidir ve evlenecek çiftler kadar ailelerini de yakından ilgilendirmektedir. Kalıcı bir davetiye önemlidir. Mutluluğa mutluluk katabilen davetiyeler her yıl yeni modellerle tasarlanmaktadır. Klasik modellerin yanı sıra son derece modern bir şekilde dizayn edilmiş davetiyeler de vardır. Ayrıca kişiye özel davetiyelerin de basılması mümkündür. Davetiyenin üzerinde yer alan yazılarda düğün sahibinin istekleri karşılanmalıdır. Kimi davetiyelerin üzerinde düğün tarihinin yanı sıra kına gecesinin da tarihi ve yeri yazılmaktadır. Düğün davetiyelerinde güzel sözler ya da hadis-i şerifler yer alabilmekte, ya da gelinle damadın kendi duygu ve düşünceleri yer almaktadır.

Davetiye firmaları, önceden hazırladıkları kalıpların yanı sıra kişiye özel tasarımlar da yapmaktadır. Bu tasarımlarla hazırlanan düğün davetiyesinin anlamı da genellikle duygu yüklüdür. Davetiyenin dış kısmına da gelinle damadın fotoğrafı ya da farklı resimler basılabilmektedir. Standart zarf usulü davetiyeler genellikle ekonomik davetiye türüdür. Zarfların üzerine de davet edilecek kişilerin isimleri yazılmaktadır. Farklı tasarımlarda hazırlanan modern davetiyeler ise ekonomik açıdan bir miktar pahalıdır ancak çok daha özel ve şık bir şekilde hazırlanabilmektedir. Güzel bir davetiye isteyenler için yüzlerce farklı model bulunmaktadır. Sıradan olmayan ve etkileyici davetiye tasarımlarında özel katlama metotları kullanılmaktadır. Kağıdın kalitesi ise düğün davetiyelerinin önemli bir detaydır. Kalitesiz kağıda basılan davetiyelerin dağıtım sırasında gelinle damadı mahcup duruma düşürebileceği unutulmamalıdır. Kaliteli davetiye, konuklara özen gösterildiğinin bir anlamı olmaktadır.

Düğüne sözlü olarak davet etmek pek hoş bir durum değildir. Davetiyenin özel olarak tasarlanması ve davetlilere ulaştırılması, konuklara verilen değeri de göstermektedir. Bu nedenle düğün davetiyesinin anlamı büyüktür. Davetiyenin adedi de önemlidir ancak tasarımı çok daha fazla önem kazanmaktadır. Nasıl bir davetiye tasarımının yapılacağı, konusunda uzman firmalarla iletişime geçilerek kolaylıkla bulunabilmektedir.  Bu firmalarda görev yapan grafikerler, gelinle damadın istediği şekilde şık bir davetiyeyi kolaylıkla hazırlayabilmektedir. Davetiye basımı sırasında aceleci davranılmamalıdır.

Bir cevap yazın