Top Banner

Düğün Davetiyesi Seçimi

Düğün davetiyesi seçimi önemlidir çünkü düğün törenleri, evlenecek çiftler için en önemli andır.

Düğün Davetiyesi Seçimi


Düğün davetiyesi seçimi önemlidir çünkü düğün törenleri, evlenecek çiftler için en önemli andır. Genç kızlar bembeyaz gelinlikle evlenmeyi hayal etmektedir ve bu nedenle özellikle gelinler için düğün törenlerinin kusursuz olması gereklidir. Elbette damatlar için de düğünlerin ayrı bir önemi vardır ancak gerek gelinin ailesi, gerekse gelinin kendisi için önemi çok daha farklı ve anlamlıdır. Düğün davetiyeleri küçük bir ayrıntı gibi görünmektedir ancak gerçekte hiç böyle değildir. Davetiye seçimi, düğün hazırlıklarının önemli detayları arasındadır. Davetiye seçiminin düğünün konseptine uygun olması tavsiye edilmektedir. Davetiye siparişlerinin en az iki ay öncesinden verilmesi önerilmekle birlikte en yakın süre düğünden bir ay sonra olmalıdır. Davetiyenin siparişinin verilmesinin ardından basım süreci de en erken bir haftayı bulmaktadır.

Düğün davetiyesi seçimi yapıldıktan ve basım işlemi tamamlandıktan sonra davetiyelerin üzerine kaligraf tekniği ile davetlilerin isimleri yazılmaktadır ve davetiyeler şeffaf jelatinlerin içine geçirilmektedir. Bu, düğün davetiyelerinin klasik sunum şeklidir. Ancak bazı durumlarda düğün davetiyeleri zarflara konulmaktadır. Bu, ekonomik davetiye şeklidir. Kimi zaman davetiyeler çok farklı şekillerde tasarlanabilmektedir. Şık bir kutu içine hem davetiye hem de düğün anısının yanı sıra çikolata da konulabilmektedir. Kimi zaman da gelin ve damadın adlarının yazılı olduğu şık bir karton ya da kumaş torbalara konulan davetiyeler, bazen de özel olarak dikilen küçük keselerde sunulmaktadır. Bu ayrıntılar, gelinle damadın isteğine göre şekillenmektedir. Davetiyelerin dağıtımı ise düğünden en az bir ay öncesinden yapılmalıdır. Özellikle yemekli düğünlerde mutlaka davetiyenin üzerinde lütfen cevap veriniz (LCV) ibaresi bulunmalıdır. Cevap için düğünden 15 gün öncesine tarih verilmesi gereklidir. Düğüne katılacak misafir sayısının net olarak belirlenebilmesi için LCV’nin bulunması önemlidir. Bu sayede davetlilerin yerleşim planları doğru bir şekilde yapılabilmektedir.

Düğün davetiyesi seçimi yapılırken düğünün temasına uygun bir davetiye seçilmelidir. Kır düğünü yapılacaksa taşlı ve altın varaklı bir davetiye hoş olmayacaktır. Otelde ya da çok farklı bir lüks mekanda yapılacak düğün töreni için üzerinde kır çiçekleri olan bir davetiyenin seçimi de hatalıdır. Lüks mekanlar için altın varaklı, kır düğünleri için de kır çiçekleri bulunan davetiye seçimi doğru bir tercihtir.

 

Bir cevap yazın